Ajándék vagy pénz – mit, mennyit és mikor illik ajándékozni az ifjú párnak?

2025.02.23

Ajándék vagy pénz – mit, mennyit és mikor illik ajándékozni az ifjú párnak? 

Azt mindannyian tudjuk, hogy az ifjú párnak illik nászajándékot adni esküvőjük napján. Ez azonban sok problémát szokott okozni a vendégek számára. A legnagyobb kérdés, ami fel szokott merülni, hogy vajon pénzt vagy valamilyen tárgyi ajándékot válasszunk. Ha te is voltál már hasonló helyzetben, esetleg nemsokára esküvőre leszel hivatalos, ez a cikk biztosan megkönnyíti majd a helyzetedet. Nézzük meg tehát közösen, hogy mit érdemes tudni a nászajándékról.

A vendégek szemszögéből

A nászajándék célja régen az volt, hogy az ifjó pár közös életének kezdetét segítsék és ahhoz hozzájáruljanak a családtagok és barátok. Emiatt is gyakori a mai napig, hogy konyhai eszközöket és egyéb hasznos ajándékokat választanak a vendégek. Ez azonban könnyen vezethet ahhoz, hogy az ifjú pár 4-5 kenyérpirítóval vagy turmix géppel lesz gazdagabb az esküvő után – ez pedig nem túl praktikus. Emiatt is szokott felmerülni a kérdés, hogy pénzzel vagy valamilyen ajándékkal kedveskedjünk inkább az ifjú párnak?

Pénzbeli támogatás

Ma már a legtöbben inkább pénzzel támogatják az ifjú párt, hiszen ezt bármire fordíthatják majd, legyen szó egy közös lakás vásárlásáról vagy kisebb konyhai eszközök megvételéről. Még abban az esetben is ez lehet a jobb választás, ha már saját házuk vagy lakásuk van. Ekkor ugyan nem alapvető dolgokra költik majd, azonban hozzájárulhattok egy nagyobb álmuk megvalósításához, akár egy álomutazáshoz. Ugye milyen jól hangzik?

Továbbá, ez azért is jobb választás lehet, mert bármilyen jó kapcsolatban vagyunk az ifjú párral, nehéz lenne kitalálnunk, hogy mit is kellene ajándékozni. Hiszen valószínűleg a meghívottak nagyrésze nem ismeri annyira a pár lakását és meglévő eszközeit, hogy biztosan olyat válasszon, amellyel még nem rendelkeznek. Valamint, ha esetleg mégis sikerül, semmi garancia nincs arra, hogy négy másik vendég nem ugyanazzal az ajándékkal jelenik majd meg az esküvőn. Emiatt szokott a biztos választás a pénz lenni. Itt azonban felmerül a következő kérdés, hogy vajon mekkora összeget illik adni.

Végezetül, abban az esetben is inkább a pénz lesz majd megfelelő ajándék, ha annyira nem ismeritek jól az ifjú párt. Ez elsőre furcsán hangzik, azonban távoli rokonok, vagy régi iskolai barátok esetében nehéz lenne tényleg nekik tetsző ajándékot választani.

A pénzösszeg nagyságát tekintve is van egy-két támpont, amely segítheti a döntéseteket. Egyrészt, a fogyasztásotok összegét illik ajándékként kifizetni – itt egy fő körülbelül 8-10 ezer forintot jelent, plusz az italfogyasztás. Ez már jó alapot fog adni, hogy milyen összegben gondolkodjatko. Azonban, amennyiben vidéki esküvőről van szó, ahol szállást is biztosítanak számotokra, érdemes annak az összegét is beleszámolni. Ezen két összegből tudtok majd kalkulálni. Általánosságban 10-30 ezer forint közötti értéket illik adni fejenként.

A pénz és a tárgyi ajándék közötti alternatíva lehet még egy vásárlási utalvány is. Ha például az ifjú pár imád az IKEA kínálatából válogatni, egy ajándékutalvánnyal biztosan a kedvükre tudsz tenni. Itt azonban fontos biztosan tudni a vásárlási preferenciákat, különben sosem tudják majd felhasználni.

Amennyiben pénzt vagy utalványt adtok, érdemes egy kártyával vagy képeslappal kísérni. Ebben írhattok jókívánságokat vagy közös emlékeket, amelyet a pár majd eltehet emlékbe. Valamint, ezzel tudjátok személyesebbé tenni a pénzbeli ajándékot is. Akár még egy közös képeteket is betehetitek a borítékba, ennek külön nagyon fognak majd örülni!

A pénz átadása elsődlegesen a menyasszonytánc során szokás a hagyományok szerint. Azonban sok pár ma már nem tervezi ezt be az esküvő forgatókönyvébe. Ebben az esetben pedig a gratulációk fogadásakor tudjátok majd átadni a borítékot.

Tárgyi ajándék

Amennyiben a pénzt személytelen ajándéknak tartjátok, természesen a mai napig szokás tárgyi ajándékkal meglepni az ifjú párt. Ebben az esetben azonban tartózkodjatok a nagyon klisés ajándékoktól, és lehetőleg ne turmix gépet vagy pirítót vegyetek. Amennyiben jól ismeritek a párt, tudtok részükre valami olyan ötlettel előállni, amelynek igazán örülnének. Itt érdemes olyanokban gondolkodni, amit szeretnének maguknak megvenni, de nem tudnak vagy nem akarnak erre pénzt szánni. Ez kapcsolódhat a közös hobbihoz vagy jellemző életmódhoz. Lehet például egy kerti grillező, vagy egy antik bútordarab vagy festmény. Érdemes tehát valami hasznos tárgyat kiválasztani, amely azonban egyben személyes is.

A fentiek mellett pedig egészen személyes és emlékezetes ajándékokat is kitalálhattok. Itt gondolhattok akár egy, a párról készült nagyméretű vászonképre vagy egy exkluzív italcsomagra gravírozott poharakkal ellátva. Ezek olyan ajándékok, melyeknek őszintén örülni fognak majd.

A tárgyi ajándék értékét a pénzösszeghez hasonlóan tudjátok majd számolni – azaz ne egy apróbb ajándékban gondolkozzatok. Ehelyett tartsátok a 10-20 ezer forint/fős összeget a tárgyi ajándék beszerzésekor is.

Az ajándékok átadásának időpontja természetesen eltér a pénzbeli ajándékok átadásakor. Hiszen egy nagyobb csomagot nem tudtok majd a gratulációk során átadni. Ezekre sokkal kényelmesebb, ha a vacsora előtti vagy utáni üres időkben kerítetek sort.

De mit csináljanak azok, akik a pénzt személytelennek a tárgyi ajándékokat pedig feleslegesnek érzik? Az ő számukra tökéletes megoldás lehet élményt ajándékozni!

Élményajándék

Amennyiben élményajándékon gondolkodtok, ahhoz elengedhetetlen, hogy jól ismerjétek az ifjú párt. így könnyedén tudtok majd olyan opciót választani, amelynek tényleg örülni fognak. Legyen szó egy balaton-felvidéki borkostolóval egybekötött hétvégéről, egy wellness csomagról vagy vitorlázásról, ezzel garantáltan meg fogjátok lepni őket. Ezen kívül gondolkodhattok kisebb utazásban vagy valamilyen közös tanfolyamban, például közös főzés vagy festés alkalmaknak is örülhetnek. Ebben az esetben ajánlott hosszabb időintervallumot megadni a fix dátum helyett, hogy a pár szabadon használhassa majd fel.

A pár szemszögéből

Amennyiben esküvőtöket tervezitek, ti is biztosan számítotok majd nászajándékokra. Ezzel kapcsolatban azonban számotokra is felmerülnek majd eldönteni való kérdések és teendők a szervezés részeként. Az egyik ilyen, hogy hogyan is tudassátok a vendégekkel, hogy mit fogadnátok szívesebben. Ezt legtöbben a meghívón szokták feltüntetni, számos vicces vagy kedves kis idézetet és versikét is találhattok az interneten. Amennyiben már a meghívón feltüntetitek, azzal tudjátok elkerülni a vendégek és magatok részéről is a fejtörést és a kínos pillanatokat. Tehát ezt érdemes már a meghívó készítésekor megbeszélnetek és közösen eldöntenetek.

Amennyiben pénzt kérnétek inkább, abban az esetben azt kell még kitalálnotok, hogy ezt mikor tudják majd átadni a vendégek. A hagyományosabb párok még a mai napig tartanak menyasszonytáncot, amely során a vendégek átadhatják a borítékokat. Azonban – ha ez nektek már túl idegen és régies – ettől nyugodtan eltérhettek. Ebben az esetben a ceremóniamesteretekkel érdemes megbeszélni, hogy az esküvő forgatókönyvébe illesszétek be a gratulációk fogadását, ahol a vendégek átadhatják a borítékokat. Ezt legtöbbször a szertartás után és a közös fotózkodás megkezdése előtt szokták megtartani. A gratulációkkor pedig a vendégek részére kedveskedhettek egy-egy pohár pezsgővel is, mellyel majd koccinthattok.

Amennyiben a tárgyi ajándékokat részesítitek előnyben, ezt is érdemes feltüntetni a meghívón, hogy a vendégeknek elég idejük legyen az ajándékok beszerzésére. Ezt pedig ajánlott lesz megkönnyítenetek a részükre, valamint számotokra is, hogy tényleg olyan ajándékokat válasszanak, melyeknek örülni fogtok. Ehhez használhattok nászajándék listát, amely itthon nem olyan szinten elterjedt, mint mondjuk Amerikában. Azonban itthon is mindenki ismeri, ha máshonnan nem, romantikus filmekből. Lássuk, erről mit érdemes tudnotok!

Nászajándék lista

Ne érezzétek rosszul magatokat, ha egy teljes listát állítotok össze azokról az ajándékokról, melyeknek örülnétek. Nagy segítség lesz ez a vendégek számára, mely rengeteg időt is megspórol majd nekik. Erre – mivel itthon kevésbé elterjedt – nincs egyféle módszer. Amennyiben a legegyszerűbb módot választanátok, egy dokumentumban gyűjtsétek össze a kívánt ajándékokat, és ezt osszátok meg a vendégekkel. Ezt tehetitek wordben vagy excelben, majd emailben vagy fájlmegosztással juttathatjátok el hozzájuk. Fontos, hogy a lista folyamatosan szerkeszthető legyen, hogy a vendégek láthassák, mely ajándékokat választották már ki mások és melyek választhatók még szabadon. Ezzel tudjátok biztosítani, hogy egy-egy lehetőségből ne kapjatok három-négy darabot.

Amennyiben segítőkész tanúd vagy koszorúslányaid vannak, akár ők is intézhetik helyetted. Ebben az esetben az előkészített listát egyszerűen add át részükre, és onnantól ők intézik majd a vendégekhez történő eljuttatást. Ezáltal kérdések esetén is ők segítenek majd a vendégeknek, ezzel egyszerűsítve a ti feladataitokat.

Láthatjátok tehát, hogy az esküvői ajándékozás mindenki számára sok fejtörést tud okozni. Annak érdekében, hogy az ifjú pár és a vendégek részére is örömteli legyen, érdemes időben elkezdeni az ehhez kapcsolódó előkészületeket valamint a vendégek felé történő jelzést is. A fenti tippek és szempontok figyelembe vételével biztosan nem fogtok csalódni!

Ahogy repülőjegyet, úgy ceremóniamestert is korábban foglalva kedvezőbb foglalni: